Nie ma nic lepszego w pochmurny dzień niż świetne spotkanie z cudownymi ludźmi.
Taki właśnie dzień przeżyli seniorzy oraz mieszkańcy Szprotawy i okolic we wtorek, 10 czerwca.
Z okazji Dni Seniora Biblioteka przygotowała niebywałą gratkę, z której mógł skorzystać każdy!
Było to spotkanie autorskie w zupełnie nowej formule – Kryminalne Gadanie, którego bohaterkami były pisarki Joanna Jodełka i Agnieszka Pruska.
Stworzyły one niezwykle miłą atmosferę, wciągnęły do rozmowy naszych gości i przemyciły w niej wiele ciekawych historii. Mimo ciemnego nieba śmiech i gwar w Bibliotece skutecznie rozproszyły nieprzyjemną aurę za oknem.
Niech żałują ci, których z nami nie było…
Dziękujemy za cudowny czas i czekamy na kolejne spotkania!
Z okazji milenium koronacji Bolesława Chrobrego Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowali pierwszego koronowanego władcę Polski, ogłaszając go Patronem Roku 2025.
Z tej wyjątkowej okazji mieliśmy przyjemność gościć pana Macieja Borynę – wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Żagańskiego, kierownika Wydziału Przedsiębiorczości, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Szprotawie, społecznego dyrektora Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. F. Matuszkiewicza, a także znanego regionalistę i autora licznych publikacji o naszym regionie.
Podczas spotkania, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Siecieborzycach we współpracy z panią Zofią Wilczyńską-Mazurek – nauczycielką historii – pan Maciej Boryna w niezwykle ciekawy sposób przybliżył postać Bolesława Chrobrego, m.in. jego spotkanie z cesarzem Ottonem III na terenach dzisiejszej Szprotawy (niegdyś okolice Iławy).
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach mogli dowiedzieć się także o dziełach Bractwa Świętego Łukasza, przedstawiających powitanie cesarza Ottona III przez polskiego króla, pielgrzymującego do grobu św. Wojciecha.
Szprotawa może poszczycić się licznymi miejscami noszącymi imię króla – liceum, pomnikiem, osiedlem, a nawet dębem, który według lokalnych legend miał być świadkiem królewskiego spotkania.
Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach była to prawdziwa lekcja historii – pełna faktów, ciekawostek i emocji, zwieńczona quizem o Bolesławie Chrobrym.
Serdecznie dziękujemy panu Maciejowi Borynie za inspirującą prezentację i podzielenie się swoją ogromną wiedzą!
Młodzież z zapałem wzięła się za szycie, a ich kreatywność nie zna granic! Przerabiali ubrania ze swoich szaf – skracali, zwężali, a co najważniejsze – wyszło im świetnie. Zapomniane ciuchy dostaną nowe życie. Czekamy, czym zaskoczą nas na kolejnych zajęciach!
Już jutro w naszej bibliotece będziemy gościć smoczego autora Pawła Gołucha paweł rymuje. Pan Paweł odwiedzi bibliotekę w Wiechlicach i w Szprotawie. To będą z pewnością ogniste spotkania!
Już jutro spotkanie autorskie. Serdecznie zapraszamy!
PP, Kryminalne gadanie, „Gazeta Regionalna” 2025, nr 23, s. 36
bj, Odkrywają zabytki, „Gazeta Regionalna” 2025, nr 23, s. 36